Białobrzegi-malownicze miasteczko Mazowsza

Białobrzegi malownicze miasteczko MazowszaBiałobrzegi to małe miasto położone w województwie mazowieckim, powiecie białobrzeskim, oddalone zaledwie 65 km od Warszawy. Powierzchnia tego małego miasta rozciąga się na zaledwie 7.51 km2 , na którego terenie zamieszkuje 7056 osób.

Historia tego miasteczka sięga XV wieku, kiedy to król Zygmunt I Stary nadał prawa miejskie miejscowości o nazwie Brzegi. Dopiero w XVII wieku miasto przekształciło swoją nazwę w Białobrzegi.

Dużym atutem gminy Białobrzegi jest jej doskonałe ukształtowanie terenu oraz położenie.

Całe terytorium gminy Białobrzegi zaliczane jest do strefy krajobrazu chronionego pod nazwą „Dolina Pilicy i Drzewiczki”.

Gmina ta znajduje się na pograniczu Doliny Białobrzeskiej oraz Równiny Radomskiej, przepływa przez nią malownicza rzeka o nazwie Pilica. To właśnie Dolina Pilicy jest jednym z największych atutów, które przyciąga dużą ilość turystów i zapracowanych warszawiaków chcących odpocząć i zregenerować siły.

Gmina Białobrzegi jest jednym z głównych ośrodków rolno-usługowych w województwie. Biorąc pod uwagę obszar gminy, w jego skład wchodzi aż 3500 ha gruntów ornych oraz 3300 ha terenów typowo leśnych. Gmina miejsko-wiejska oraz miasto Białobrzegi  stanowią funkcję  handlowo usługową dla rolniczego zaplecza. Na terenie gminy rozwija się również drobny przemysł tj. spożywczy, materiałów budowlanych oraz środków transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *