Czym są roboty publiczne?

roboty publiczneZagadnienie robót publicznych bywa dla niektórych nieco kontrowersyjne. Zwykle kojarzą się nieco pejoratywnie, jednak dzięki nim jest możliwe angażowanie bezrobotnych, którzy być może nie mieliby innej szansy na zaistnienie na rynku pracy. Mogą być one organizowane przez organizacje pozarządowe, powiaty oraz wolne spółki.

Kto może zostać skierowany do robót publicznych?

Indywidualny plan działania jest niezbędny do skierowania bezrobotnego do robót publicznych. W gminie Różan w województwie mazowieckim kierowanie osób do robót działa bardzo dobrze, przedsięwzięcia finansowane są ze środków Unijnych oraz państwowych. Sto procent osób kierowanych do tego typu prac ocenia je bardzo dobrze, ciesząc się z możliwości zarobkowych oraz aktywizacji zawodowej.

Często to pierwszy krok do tego, by podjąć pracę w innym charakterze oraz przyzwyczaić się do trybu pracy i regularności, którego brakuje wielu bezrobotnym.

Kierowanie do robót publicznych nie jest ostatecznością, tak jak sądzi wiele osób. Pozwala natomiast na zaangażowanie maksymalnie dużej ilości osób, które mogą wykonywać pewne prace na rzecz lokalnej społeczności oraz przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób, u których nie byłaby ona możliwa w żadnym innym przypadku.

1 thought on “Czym są roboty publiczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *