Zadziwiającym trendem na rynku pracy jest liczba osób poszukujących zatrudnienia w danej branży, w stosunku do ilości osób poszukiwanych na dane stanowisko. Często liczba poszukujących pracy jest stanowczo wyższa. Wynika to zapewne z różnicy w oczekiwaniach co do pracodawców. Osoby zamieszkujące tak małe miejscowości jak Mława, chcąc pracować w Warszawie, nie oczekują tak wysokich zarobków, jak przykładowo osoby zamieszkujące duże miasta.
Oczekiwania zależne od wykształcenia
Okazuje się, że oczekiwania pracowników związane są nie tylko z miejscem ich zamieszkania. Równie ważne wydaje się być wykształcenie potencjalnego pracownika. Często jest tak, że osoby deklarujące chęć pracy za niższą stawkę nie mają wyższego wykształcenia, a dysponują jedynie dokumentami z ukończonych kursów. Dla pracodawców to stosunkowo niewiele w porównaniu z kwalifikacjami innych bezrobotnych, więc to oni wówczas dyktują warunki.
Wykształcenie to nie wszystko. Miejsce pochodzenia również w pewien sposób generuje wyższe lub nieco niższe oczekiwania wobec pracodawcy. Osoby zamieszkujące miejscowości z niewielką liczbą miejsc pracy, chętniej podejmują pracę, nawet w mało sprzyjających warunkach.
Z artykułu wynika, że najlepiej szukać pracowników w małych miejscowościach?
Wszystko zależy od miejsca prowadzonej działalności. Nie da się ukryć, że mieszkańcy mniejszych miejscowości są nieco mniej wymagającymi pracownikami.
rynek się zmienił, teraz wszędzie można znaleźć wartościowych pracowników
Emil zależy co masz na myśli „wartościowych”