Józefów i jego przyrodnicze walory

przyrodnicze waloryJózefów w województwie mazowieckim jest jednym z dwóch miast w Polsce, które noszą tę samą nazwę. Mazowiecki Józefów mieści się w powiecie otwockim a dokładniej w aglomeracji warszawskiej. Położenie miasta Józefów jest bardzo malownicze, gdyż miasteczko znajduje się tuż przy ujściu rzeki Świdry do Wisły, a na jego terenie mieści się część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ponadto w  Józefowie znajdują się trzy rezerwaty przyrody tj. Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Świder. Powierzchnia miasteczka rozciąga się na 23,92km2 , a liczba ludności  wynosi około 20 tysięcy  osób.

Józefów jest miastem rekreacyjno- uzdrowiskowym należy do tzw. pasma otwockiego, w którego skład wchodzą miejscowości stricte letniskowo- wypoczynkowe.

Rozwój Józefowa jako głównej bazy rekreacyjnej w naszym kraju przypada na wiek XIX, kiedy to dostrzeżono niezwykłe walory przyrodnicze miasteczka.

Prawa miejskie Józefów uzyskał w roku 1962, a w jego skład weszło kilkanaście pobliskich miejscowości, które dziś są dzielnicami miasta Józefów.

Codzienność mieszkańców Józefowa…

Podobnie jak w innych małych miejscowościach, mieszkańcy Józefowa znajdują zatrudnienie w usługach, handlu oraz w państwowych instytucjach tj. szkołach, ośrodkach zdrowia czy bibliotekach. Na terenie miasta i gminy Józefów nie ma większych przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. Jednakże lokalna ludność potrafi wykorzystać potencjał miasta oraz jego niezwykle walory przyrodnicze w efektywny sposób, tworząc  nowe miejsca zatrudnienia dla siebie oraz lokalnej ludności. Na terenie miasta i gminy istnieje wiele ośrodków wypoczynkowych oraz letniskowych. Miasto posiada szeroką i rozbudowaną ofertę rekreacyjną oraz wiele obiektów sportowych, które są niepodważalnym atutem miasta oraz zachętą dla przyjezdnych turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *