Miasto Gąbin położone jest w województwie mazowieckim w powiecie płockim. Powierzchnia miasta rozciąga się na 27,95 km 2, a liczba ludności wynosi 4414 osób. Miasteczko położone jest nad rzeką Nidą nieopodal Wisły. Najbliższym dużym miastem położonym w pobliżu Gąbina jest Płock, najbliższe wielkie aglomeracje miejskie oddalone są o około 100 km. i zaliczają się do nich Warszawa oraz Łódź.
Cechą charakterystyczną Gąbina są przepiękne tereny leśne, urokliwe jeziora (Jezioro Zdworowskie) oraz Dolina Wisły. Atrakcje turystyczne oraz unikatowy krajobraz są niezwykłym atutem miejscowości, a z roku na rok przyciągają coraz liczniejsze grono turystów z pobliskich miast, oraz z zagranicy.
Gąbin najstarszym miasteczkiem na Mazowszu
Mówiąc, o Gąbinie nie można pominąć informacji, iż miasto to jest jednym z najstarszych na całej ziemi mazowieckiej. Pierwsze wzmianki o Gąbinie pochodzą już z początku XIII wieku w tzw. przywileju Konrada I, w którym to Gąbin określony zostaje jako „starodawna włość monarsza”. Etymologia nazwy Gąbin prawdopodobnie pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela miejscowości legendarnego rycerza Gąby.
Pierwsze zapisane prawa miejskie Gąbin otrzymał w roku 1322, w roku 1437 prawa te zostały odnowione przez księcia Ziemowita I. Miasto Gąbin jest miejscem, z którym utożsamiało się wielu ludzi zasłużonych dla polskiej sztuki i kultury. Do najważniejszych osobistości, zaliczyć należy m.in. Alojzego Balcerzaka- malarza i grafika, Wojciecha Jasińskiego polityka oraz prawnika, Abrahama Gombinera żydowskiego filozofa, cadyka oraz wielu innych sławnych Polaków.
Przedsiębiorczość mieszkańców Gąbina
Rozwój turystyki oraz lokalnej rekreacji sprzyja powstawaniu nowych obiektów gastronomicznych, oraz hotelarskich. Wspaniały krajobraz oraz możliwość uprawiania sportów wodnych sprzyja również otwieraniu nowych obiektów sportowych. Według opublikowanych informacji CEiDG na terenie Miasta oraz całej Gminy Gąbin zarejestrowanych jest ponad 600 podmiotów gospodarczych.
Statystyki wskazują, iż lokalni mieszkańcy nie boją się inwestować we własną działalność gospodarczą i potrafią wykorzystać potencjał miasta, w którym żyją. Ponadto miasto Gąbin jest znanym na cały kraj miejscem produkcji szkółkarskiej. Lokalni szkółkarze dostarczają drzewka i krzewy na rynki europejskie oraz dbają o ogólny rozwój, oraz modernizację swojej działalności.
Zdecydowana większość mieszkańców Gabina pracuje w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo), najmniejsze zatrudnienie wykazuje branża finansowa, dlatego też młodzi ludzie z wyższym kierunkowym wykształceniem poszukują pracy w pobliskim Płocku.
Tomek
A co tam jest takiego ciekawego?