Zawiła historia miejscowości Góra Kalwaria
Góra Kalwaria to malownicza miejscowość usytuowana w województwie mazowieckim w powiecie piaseczyńskim. Góra Kalwaria położona jest nad rzeką Wisłą w odległości 34 km. od Warszawy, jej powierzchnia wynosi około 14km2, a liczba mieszkańców około 12 tysięcy osób.
Początki Góry Kalwarii sięgają jeszcze XIII wieku, kiedy to współczesne miasto było jedynie wsią rycerską. Nieco później, gdyż dopiero w roku 1666, Góra Kalwaria, stała się własnością biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Od tego momentu miejscowość zaczęła odgrywać zdecydowanie większą rolę. Ów biskup rozpoczął działania mające na celu budowę tzw. Nowej Jerozolimy. Plan przebudowy miasta dotyczył wzniesienia nowych obiektów sakralnych tj. kościołów oraz licznych klasztorów. Ciekawostką jest również fakt, iż biskup Wierzbowski sprowadził ziemię prosto z Jerozolimy, którą kazał rozsypać na głównym szlaku ówczesnej osady. Wierzbowski nadał również wielu obiektom sakralnym nazwy występujące w Jerozolimie, które po dziś używane są przez lokalną ludność.
W 1670 roku Góra Kalwaria otrzymała prawa miejskie z rąk Michała Korybuta Wiśniowieckiego, który nadał miastu nazwę Nowe Jerusalem. Duży wpływ na kształtowanie się kultury wyznaniowej w miejscowości Góra Kalwaria mieli Żydzi, którzy po uchyleniu zakazu osiedlania się wyznawców judaizmu, stanowili jedną z największych grup wyznaniowych w mieście. Pamiątkę po nich stanowią liczne synagogi, kirkut oraz dawny dwór Cadyka Altera.
Rynek pracy w Górze Kalwarii
Miasto Góra Kalwaria oraz pobliskie miejscowości należące do gminy są miejscem, które przyciąga wielu inwestorów. Miasto oraz gmina posiada bogatą ofertę inwestycyjną dla potencjalnych przedsiębiorców. Łatwy dostęp do wielu funduszy inwestycyjnych sprawia, iż w mieście z roku na rok przybywa coraz więcej budynków mieszkalnych, przedszkoli oraz obiektów sportowo rekreacyjnych. Ponadto dużym atutem miasta, który przyciąga nowych przedsiębiorców, są liczne szkolenia oraz programy ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej.
Dużą zaletą miasta jest jego stosunkowo mała odległość od Warszawy. Gospodarka miasta w głównej mierze opiera się na sektorze usługowym, w którym pracuje około 30% mieszkańców. Należy jednak zaznaczyć, iż większość mieszkańców poszukuje pracy w pobliskiej Warszawie, która oferuje pracę w wielu innych dziedzinach, a także zdecydowanie większe zarobki.
Roman
A tak wiele osób z Góry Kalwarii pcha się codziennie do Warszawy do pracy. Lepiej poszukać zatrudnienia na miejscu.