Niezależnie od tego, skąd przybyli na studia do Warszawy – czy był to Piastów, Szydłowiec, czy miasto z zupełnie innej części Polski – z pewnością wiele młodych osób nieco zmodyfikowało swoje plany zawodowe względem wcześniej podjętych decyzji. Dotyczy to również podejmowania pierwszej pracy i czasu, w jakim młoda osoba planuje w niej pozostać. Dodamy tylko, że czas ten z roku na rok się skraca.
Ambicje droższe do pieniędzy
Znacznie rzadziej niż ze względów finansowych, młode osoby poszukują nowej pracy ze względu na możliwości rozwoju. Nie ma tu rozróżnienia na kobiety i mężczyzn, bo obie płcie bardzo chętnie podejmują tak odważne decyzje, by jak sami mówią, potem nie żałować straconego czasu. Często już w momencie podejmowania zatrudnienia w danej firmie, młoda osoba rozgląda się za lepszą pracą, by kiedy tylko będzie to możliwe, przenieść się do nowego pracodawcy.
Przy tak dużym zorientowaniu rynku pracy na pracownika, zatrudniający muszą uważnie przygotowywać kierowane do potencjalnych pracowników oferty i próbować opracowywać stanowiska pracy w taki sposób, by niemal z każdego z nich istniała możliwość awansu na nieco bardziej satysfakcjonujący młode osoby poziom. W innym przypadku nadal będzie wzrastać mobilność zawodowa pracowników, co z kolei czasem może zostać poczytane jako nielojalność wobec pracodawcy.
Magdalena
Ambicja ambicją, ale o lojalnych pracowników coraz trudniej.