Zgodnie z informacjami podanymi przez Urząd Statystyczny w Warszawie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w stolicy, wynosi 5528,78 (dane ze stycznia bieżącego roku). W stosunku do roku ubiegłego tego samego miesiąca, wynagrodzenie wzrosło o 3 procent. Warszawscy pracownicy zarabiają średnio o 356 złotych więcej, niż pozostali pracownicy na Mazowszu.
Najwięcej zarabiają wąsko wyspecjalizowani specjaliści z bogatym doświadczeniem, zwłaszcza z branży IT i telekomunikacji. Przeciętne wynagrodzenie w sektorach komunikacji i informacji jest o 55 procent wyższe od średniej warszawskiej pensji. Osoby zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, zarabiają średnio o 47 procent więcej od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Warszawie.
Według przeprowadzonych badań, im większa firma tym większe zarobki. Lepsze pensje otrzymują także pracownicy przedsiębiorstw z przeważającym kapitałem zagranicznym. Oczywiście im wyższy szczebel zarządzania, tym wyższe wynagrodzenie. Dla przykładu: dyrektorzy przeważnie zarabiają dwukrotnie więcej od kierowników.
Zarobki warszawiaków uzależnione są nie tylko od zajmowanego stanowiska, ale także od branży w której pracują. Najwięcej można zarobić w bankowości, branży informatycznej, telekomunikacji i energetyce, ubezpieczeniach oraz w przemyśle lekkim i ciężkim. Jak się okazuje, dość duże zarobki notowane są w rolnictwie, budownictwie, usługach dla biznesu, handlu i reklamie. Najmniej zarabiają pracownicy oświaty, służby zdrowia, przedstawiciele kultury i sztuki, służby mundurowe oraz pracownicy branży usługowej dla ludności.
Dodaj komentarz