Mińsk Mazowiecki stał się dla niektórych Warszawiaków oazą spokoju, którą znaleźli po zamieszkaniu w tym mieście. Co prawda nie zrezygnowali z pracy w stolicy, ale postawili na spokój życia po pracy.
Mińsk Mazowiecki oddalony jest od Warszawy zaledwie o 39 km. Jest to odległość, która leży w granicach akceptacji dla dojeżdżających do pracy w Warszawie. Rodzimi mieszkańcy często wybierają także stolicę, jako miejsce pracy, jednak o przeprowadzce nawet nie myślą. Po prostu w Mińsku Mazowieckim żyje się spokojnie i przyjaźnie.
Mińsk Mazowiecki to miasto przedsiębiorców. Wśród podmiotów gospodarczych na terenie miasta przeważa branża usługowa, a także budowlana. Zarejestrowane działalności to ponad cztery tysiące podmiotów. Jednak liczba faktycznie działających jest niższa.
Mińsk Mazowiecki ma ściśle określony plan zagospodarowania przestrzennego z wyznaczonymi strefami typowo pod inwestycje. Jest to z jednej strony dobre, bo przewiduje działanie firm w określonej strefie. Z drugiej strony obszar, który się kurczy, powoli zaczyna blokować powstawanie nowych inwestycji, co nieco ogranicza rozwój lokalnego rynku pracy.
Stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim pułapie od wielu lat i nie odbiega od ogólnie przyjętych statystyk krajowych. Nie bez znaczenia jest przede wszystkim bliska odległość do Warszawy. Ten szczegół ma ogromny wpływ na aktywną zawodowo grupę mieszkańców Mińska Mazowieckiego. To aglomeracyjne powiązanie w sferze pracy, ma wpływ na negatywne zjawisko najsłabszych zawodowo mieszkańców. Oni nie radzą sobie najlepiej w korporacyjnych strefach warszawskich oraz podyktowanych tym rynkiem firmach lokalnych w Mińsku. Grupa osób korzystających z pomocy społecznej wzrosła w ostatnich latach.
Dodaj komentarz