Na terenie województwa mazowieckiego jest najwięcej osób bezrobotnych (187,7 tysięcy osób), ale to tylko ze względu na najwyższą liczbę mieszkańców całej Polski. Prawdziwą sytuację bezrobocia odzwierciedla wyrażony w procentach, stosunek liczby bezrobotnych do osób aktywnych zawodowo, czyli stopa bezrobocia. W marcu 2017 roku, stopa bezrobocia w województwie mazowieckim wyniosła 7 %. Mazowsze wyprzedziły jedynie województwa: wielkopolskie (4,9 %), śląskie (6,5 %), małopolskie (6,6 %). Województwo pomorskie miało taką samą wartość jak mazowieckie (7 %).
Stopa bezrobocia w poszczególnych podregionach województwa mazowieckiego jest bardzo zróżnicowana. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, końcem marca tego roku sytuacja wyglądała następująco: Najniższa stopa bezrobocia była w m. st. Warszawa i wyniosła 2,7 %. W podregionie warszawskim zachodnim 5,5 %, w podregionie siedleckim 8,1 %, w warszawskim wschodnim 9,2 %, w podregionie ostrołęckim 12,4 %, w podregionie ciechanowskim 13,2 %, w podregionie płockim 13,3 %, i w reszcie na końcu, z najwyższą stopą bezrobocia dla całego województwa mazowieckiego – w podregionie radomskim 17,4 %. Najwyższe bezrobocie zanotowano w powiecie szydłowieckim (28,1 %).
Z ogółu bezrobotnych na Mazowszu, największy udział procentowy stanowią osoby, które wcześniej już gdzieś pracowały. Ponad połowa wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych, to osoby pozostające na bezrobociu długotrwale. W styczniu 2017 roku mazowieckie urzędy pracy pozyskały ponad 20 tysięcy wolnych miejsc pracy, z czego, za ich pośrednictwem zatrudnienie otrzymało niespełna 7 tysięcy osób, co stanowiło ponad 78 procent ogółu podjęć pracy przez bezrobotnych, zarejestrowanych w województwie mazowieckim.
Dodaj komentarz