Główny specjalista

Główny Urząd Statystyczny w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 135907

Warunki pracy

  • Praca administracyjno-biurowa.
  • Praca przy komputerze.
  • Budynek Głównego Urzędu Statystycznego jest w znacznym zakresie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy wejściu do budynku GUS brak progów utrudniających wjazd wózkiem, schody w holu głównym są wyposażone w ruchome platformy do transportu wózka, wewnątrz budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych. Windy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajduje się 5 toalet przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Zakres zadań

  • Koordynuje i realizuje przygotowanie strategii rozwoju infrastruktury teleinformatycznej, w tym Strategii Open Source, i długoterminowych planów w celu zapewnienia rozwoju infrastruktury teleinformatycznej zgodnego z celami i strategią statystyki publicznej oraz zwiększenia zakresu wykorzystania otwartego oprogramowania w statystyce publicznej.
  • Uczestniczy w realizacji zadań związanych z koordynacją i monitorowaniem działalności Centrum Informatyki Statystycznej w zakresie zarządzania systemami teleinformatycznymi w celu prawidłowej realizacji tych zadań przez Centrum Informatyki Statystycznej.
  • Koordynuje i uczestniczy w realizacji zadań dotyczących przygotowania i aktualizacji procedur i standardów zapewniających prawidłowe wdrożenie, utrzymanie, rozwój i zarządzanie systemami teleinformatycznymi w celu dostosowania systemów teleinformatycznych do potrzeb użytkowników i wymagań zawartych w Krajowych Ramach Interoperacyjności.
  • Wspiera realizację zadań związanych z zarządzaniem systemami teleinformatycznymi, w tym koordynacją inwentaryzacji sprzętu, systemów służących do przetwarzania informacji, dostosowania systemów teleinformatycznych do wymagań przepisów prawa, utrzymaniem i rozwojem systemów teleinformatycznych, analizy wpływu na działalność i bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, a także opracowywaniem standardów dla systemów informatycznych, harmonogramów wykonania testów akceptacyjnych ujętych w planach ciągłości działania kluczowych systemów w celu prawidłowej realizacji tych zadań przez departamenty GUS.
  • Inicjuje stosowanie rozwiązań informatycznych w służbach statystyki publicznej, na podstawie oceny możliwości ich zastosowania dokonywanej przez Centrum Informatyki Statystycznej, w celu zapewnienia efektywnej realizacji zadań statystyki publicznej.
  • Koordynuje utrzymanie i rozwój systemów teleinformatycznych niezbędnych dla potrzeb badań statystycznych i spisów powszechnych w celu zapewnienia rozwiązań teleinformatycznych umożliwiających sprawną, efektywną i zgodną z założoną organizacją realizację badań statystycznych i spisów powszechnych.
  • Uczestniczy w spotkaniach zespołów krajowych i międzynarodowych o tematyce związanej z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w celu zapewnienia interoperacyjności i prawidłowego funkcjonowania budowanych, utrzymywanych i rozwijanych rozwiązań teleinformatycznych.
  • Uczestniczy w realizacji zadań dotyczących tworzenia i rozwoju architektury korporacyjnej organizacji w celu usprawnienia efektywności organizacji, optymalizacji wydajności procesów biznesowych i wykorzystania zasobów.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe informatyczne lub elektroniczne lub teleinformatyczne lub mechatroniczne albo wyższe i co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze IT
doświadczenie zawodowe/staż pracy: doświadczenia zawodowego
  • Doświadczenie zawodowe: 3 lata
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie bardzo dobrym - B2
  • Wiedza z zakresu analizy i projektowania rozwiązań informatycznych
  • Wiedza z zakresu zarządzania usługami informatycznymi
  • Wiedza z zakresu sprzętu IT, systemów, aplikacji i sieci
  • Znajomość ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne
  • Znajomość rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych
  • Wykorzystywanie wiedzy i doskonalenie zawodowe
  • Rzetelność
  • Organizacja pracy i orientacja na osiąganie celów
  • Współpraca
  • Komunikacja
  • Otwartość na zmiany i radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych
  • Dzielenie się wiedzą
  • Myślenie analityczne
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Znajomość języka angielskiego na poziomie biegłym – C1
  • Przeszkolenie: szkolenie z zakresu architektury korporacyjnej, np. TOGAF lub szkolenie z zakresu zarządzania usługami informatycznymi, np. ITIL, COBIT
  • Znajomość metodyk zarządzania projektami
  • Znajomość ustawy o dostępie do informacji publicznej
  • Znajomość Sparx Enterprise Architect
  • Znajomość GitLab
  • Znajomość języka UML
  • Znajomość procesów systemu statystyki publicznej, jej struktur organizacyjnych i zasad funkcjonowania
  • Wiedza z zakresu modelowania biznesowego