Osoby poszukujące pracy bardzo często pogrążają się w apatii i zniechęceniu, tuż po pierwszych nieudanych próbach znalezienia dla siebie właściwego zatrudnienia. Tymczasem okazuje się, że taka postawa jest błędna i coraz mniej osób ją przyjmuje. Obserwatorium rynku pracy w województwie mazowieckim, ustawicznie monitoruje sytuację na lokalnym rynku pracy, ukazując pracodawcom i potencjalnym pracownikom pewne trendy, które za jakiś czas mogą stać się normą. Okazuje się, że w zakresie poszukiwania pracy, jesteśmy zdecydowanie bardziej optymistyczni, niż w latach ubiegłych.
Optymizm niezależnie od miejsca zamieszkania
Zarówno w Warszawie, jak i nieco mniejszych miastach, takich jak Otwock, wciąż stopa bezrobocia utrzymuje się na średnim poziomie w skali całego kraju. Poszukiwanie pracy zajmuje tu pracownikom około 2 miesięcy. W pierwszym kwartale 2018 roku, na to samo pytanie, pracownicy udzielali nieco innych odpowiedzi – wtedy czas poszukiwania pracy był ich zdaniem o około dwa tygodnie dłuższy.
Według innych badań, przeprowadzonych z kolei przez agencję zajmującą się rynkiem pracy, pracownikom znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia zajmuje około miesiąca. Nie jest to duży odcinek czasowy. Nieco krótszy czas poszukiwania pracy wskazywały osoby mieszkające w dużych miastach, które w ostatnim czasie nieco zmniejszyły swoje oczekiwania co do potencjalnego zatrudnienia.
Natalia
Jeśli na dziesiątki wysyłanych CV jest brak odzewu, to bardzo demotywuje do dalszych poszukiwań.