W Warszawie z roku na rok notuje się coraz to niższy poziom bezrobocia. Końcem marca tego roku, stopa bezrobocia wyniosła 2,7 procent. W stosunku do marca ubiegłego roku m. st. Warszawa odnotowało spadek o 0,6 p. proc. Wśród innych powiatów województwa mazowieckiego, o najniższej stopie bezrobocia znalazł się jeszcze powiat warszawski zachodni (z wartością 3,2 procent) i powiat grójecki (z wartością 3,5 procent)
Według danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w stolicy zanotowano 33 184 osób, z czego 50,5 procent stanowili mężczyźni, a 49,5 procent kobiety (stan na koniec marca 2017 r.). Ponad 20 procent bezrobotnych kobiet, to kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Niespełna 48 procent bezrobotnych mężczyzn należy do grupy wiekowej 50+. 53,7 procent ogółu zarejestrowanych, stanowią osoby długotrwale bezrobotne. 22,3 procent to osoby bez doświadczenia zawodowego, a 4,5 procent stanowią osoby w wieku poniżej dwudziestego piątego roku życia.
Tak niski wskaźnik bezrobocia odczuwają głównie pracodawcy, którzy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiedniej kadry pracowniczej. Rynek pracy ewidentnie należy do pracowników. Pracodawcy zmuszeni są do podnoszenia wynagrodzeń i oferowania dodatkowych benefitów w postaci np. pakietu medycznego, dodatkowego ubezpieczenia, dofinansowania transportu do pracy, karty sportowej MultiSport itp. W celu pozyskania odpowiednich kandydatów, przedsiębiorcy odchodzą także od zawierania tzw. „śmieciowych umów” i proponują umowę o pracę.
Dodaj komentarz