Grodzisk Mazowiecki położony jest w województwie mazowieckim w powiecie grodziskim. Miasto rozciąga się na powierzchni około 13 km 2, a liczba jego mieszkańców wynosi nieco ponad 30 tysięcy. Grodzisk Mazowiecki jest centralnym miejscem łączącym główne szlaki komunikacyjne kraju. Dogodne usytuowanie miasta ułatwia szybki dostęp do rynku stołecznego oraz dojazd do wielu wojewódzkich miast.
Niebagatelne znaczenie dla rozwoju miasta ma położenie przy autostradzie łączącej Berlin z Moskwą. Ponadto miasto posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną tj. nowoczesny transport kolejowy.
Początki miasta Grodzisk Mazowiecki
Nazwa miasta Grodzisk Mazowiecki pochodzi od dawnego grodziska, które usytuowane było na terenie współczesnej miejscowości. Pierwsze zapisane wzmianki o mieście pochodzą z roku 1355. Prawa miejskie Grodzisk otrzymał w roku 1522 z rąk samego króla Zygmunta I Starego.
Ważnymi datami dla lokalnej ludności są 1845 rok, kiedy to uruchomiona została kolej łącząca Warszawę z Wiedniem oraz rok 1821, w którym otworzono pierwszą fabrykę. Wydarzenia przyczyniły się do zdobycia przez Grodzisk Mazowiecki pozycji prężnie rozwijającego się miasta zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekonomicznym.
Znakomite położenie miasta w centralnej Polsce, świetna infrastruktura komunikacyjna oraz stosunkowo mała odległość od Warszawy sprawia, że Grodzisk Mazowiecki jest idealnym miejscem dla nowych inwestycji. Nie bez przyczyny ubiegły rok w Grodzisku Mazowieckim upłynął pod hasłem „Przedsiębiorczy Grodzisk”.
Miasto zaoferowało przyszłym oraz obecnym przedsiębiorcom wiele form rozwoju, które w znaczący sposób wpłynęły na ich biznes. Prowadzone szkolenia oraz prelekcje zainspirowały wielu ludzi do otwarcia własnych działalności gospodarczych, a obecni przedsiębiorcy otrzymali dodatkową możliwość pozyskania nowych kontaktów biznesowych.
Taka forma szkoleń odgrywa również ogromną rolę w aktywizowaniu osób nieposiadających zatrudnienia. Jak widać, władze Grodziska potrafią w odpowiedni sposób wykorzystać atuty swojej miejscowości i zmotywować jego mieszkańców do działania.
Dodaj komentarz