Miejscowość Brok położona jest w województwie mazowieckim w powiecie ostrowskim. Miasteczko rozciąga się na powierzchni około 28km 2, a liczba ludności wynosi zaledwie 1870 osób.
Nazwa miasta Brok pochodzi od nazwy rzeki, która przepływa przez miasto i stanowi prawy dopływ rzeki Bug. Etymologia słowa Brok oznacza nic innego jak broczyć, czyli ciec, sączyć się jak woda.
Najstarsze zapiski o miejscowości Brok sięgają XI wieku, kiedy to w roku 1233 w dokumencie wydanym przez księcia Konrada Mazowieckiego wymienione Brok jako główny gród obronny na Mazowszu. W tamtych czasach miejscowość położona na szlaku wiodącym na Ruś stanowiła jeden z głównych ośrodków handlowych. Warto podkreślić, iż Brok stracił prawa miejskie w 1869 roku, by odzyskać je na nowo dopiero w 1922 roku.
Do najważniejszych historycznych dat miasteczka Brok zaliczyć należy 1501 rok, w którym to biskup płocki nadał mu prawa miejskie, oraz 1542 rok, w którym to wybudowano istniejący po dziś dzień Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła.
Miasto przeżywało swój renesans w XVI wieku, stało się wówczas jednym z największych miast Mazowsza, gdzie rozkwitał handel, rzemiosło oraz rozwijał się port zbożowy.
Charakterystycznym miejscem w mieście Brok są ruiny wieży. Ruiny te stanowią część zniszczonej w czasie potopu szwedzkiego letniej rezydencji dla dostojników kościelnych pochodzącej z XVII wieku.
Okres II wojny światowej spowodował ogromne zniszczenia miasta i jego okolicznych wiosek. Dopiero pod koniec lat 50 XIX wieku Brok ponownie rozkwita. Miejscowa ludność dokłada wszelkich starań, aby na nowo odbudować miasto. W Broku powstają ośrodki wypoczynkowe, zakłady pracy oraz ośrodki wczasowe, które przyciągają grono zadowolonych turystów i kuracjuszy.
Również pod względem kulturalnym Brok rozwija się w zawrotnym tempie. Na terenie miasta powstaje Dom Kultury, gdzie lokalna ludność ma możliwość rozwijać swoje talenty. Okres świetności przezywa zespół teatralny, miejski chór oraz lokalna orkiestra strażacka.
Dodaj komentarz